GBCA Team Camp Preview - Session 2

After a very successful week 1 of one the biggest high school team camps in the country, week 2 takes place at Lake Points Champions Center, organized by the Georgia Basketball Coaches Association, brings over 150 teams from Georgia, Florida, South Carolina, Ohio and North Carolina in a 3 day event starting on June 25. Check out our preview of the week 2 Team Camp


Top Players from Blue Division


Allatoona – Cayden Charles (2022 6’2 G)


Blessed Trinity – Brigham Rogers (2023 6’7 PF), Cole Weaver (2023 6’4 F), James Connolly (2023 6’2 G) Charlie Parker (2023 5’9 G)

Campbell – Gage Lane (2022 6’3 G)


Columbus – Charles Stone (2022 6’2 G)


Decatur – Parrish Johnson (2023 6’3 G), Kenric Lanier (2023 6’1 G),

Marquis Hood (2023 6’3 F)


Denmark – Kourtland Tolbert (2022 6’3 G), Jayden Hilliman (2022 6’5 F), Stefan Davidov (2023 6’3 G)


Franklin County – Keylan Rutledge (2022 6’4 PF), David Witcher (2022 6’3 G)


Holy Innocents – Harrison Verlander (2023 6’2 G)


Lambert – James Tyre (2023 5’10 G), Keenan Gagen (2023 6’0 SG)


Lanier – Blaine Bell (2022 6’9 C) Davonte Sinclair (2023 6’7 F)


Lithia Springs – Cristian Willis (2022 5’11 G)


Monroe Area – Damareon Whitner (2022 6’4 F)


Newman –Wesley Drake (2022 6’1 SG), Eric Smarr (2022 6’1 G) Zion Brown ( 2022 6’0 G)


Pope – Cam Bleshoy (2022 6’3 F), Jack Dempsey (2022 6’6 F)


Social Circle – Tyrhell Branch (2022 6’0 PG)


South Cobb – Ezra Milton (2022 6’2 G), Eric Howard (2022 6’1 G),

Mike Kinnard (2022 6’7 F)


South Gwinnett – Maalik Leitch (2022 5’10 G), Zaron Jackson (2022 6’2 G), Jet Horne (2023 5’10 G)


South Paulding – Jeremiah Taylor (2023 6’2 G), Gio Thomas (2023 6’4 F)


St Francis – Seth Hubbard (2022 6’2 G), Trentyn Flowers (2024 6’7 F)


Statesboro – Leslie Black (2023 6’7 F)


SW Dekalb – Caleb Smith (2022 6’4 G)


Walnut Grove – Shawn Walker (2022 6’5 F), John Mark Avitabile (2023 6’3 G),

Nick Tyre (2023 5’11 SG), Valdy Zephir (2022 6’9 C),


Westside (Augusta) – Khalon Hudson (2023 6’2 G)


White County – Silas Mulligan (2022 6’0 G), Jadon Yeh (2023 6’1 G)


Woodland (Stockbridge) – Christian Watkins (2022 5’10 G)


Top Players in Orange Division


Aquinas – Justin Lloyd (2023 5’10 G)


Central (Carrollton) – JoJo Bell (2022 6’2 G)


Darlington School – Patrick Shelley (2022 6’3 G)


Eastside – Will Banks (2022 5’11 PG)


Grady / Midtown – Autrey Barnes (2022 6’4 G)


Habersham Central – Malachi Dooley (2022 5’11 G), Bryce Pittman (2023 6’3 G), Mekhi Mawdesley (2022 6’5 G)


Jefferson – Malaki Starks (2022 6’4F), JT Fulkrod (2022 6’4 G)


Kings Ridge – Dylan Sears (2022 6’2 G), Liam Thomas (2022 6’3 G), Carson Wolfel (2022 5’11 G), Micah Hoover (2023 6’5 F), Isaac Martin (2023 5’10 G), Zak Thomas (2023 6’0 G)


KIPP Atlanta – Malachi Harris (2023 6’1 G), Jalen Pugh (2022 6’2 G)


Lovejoy – Melquan Jackson (2023 6’1 G)


Maynard Jackson Mekhi McGinty (2022 5’9 PG), Sedrick O’Neal (2022 6’4 F), Rodrecas Rouse (2023 6’5 F)

Mill Creek - Trajen Greco(2024 6’0 G), Stephen Jackson (2024 6’2 G), Jonathan Taylor (2023 6’1 G) Nate Eroh (2023 6’5 F)


Mountain View – Zay Wilson (2023 6’0 G)


North Forsyth – Aidan Kudlas (2022 6’3 G)


Sprayberry – Mihir Patel (2022 5’8 G)


Taylor County – Nickolas Woodard (2022 6’5 F)


WD Mohammad – Bilal Abdur Rahim (2023 5’9 G), John McQueen (2024 6’5 G), Amir Boyce (2023 6’9 C) Caleb Parr (2022 6’4 G)


Winder Barrow – Tim Loud (2022 6’1 G)


Top Players in Pink Division


Chapel Hill – Chi Shannon (2022 6’5 F), Kelvin Hunter (2023 6’7 F)

Khirus Doucet (2023 6’2 G)


Cherokee – Caleb Richardson (2022 6’6 F), Tayden Owens (2023 5’9 G),

Cameron Pope (2023 6’0 G), Mason Bennett (2023 6’0 G), Dastin Hart (2023 6’5 F), DJ Potts-Heard (2022 6’2 G)


Collins Hill – Kaden McArthur (2022 5’11 G), Ethan Davis (2023 6’5 F)


Cross Creek – Antoine Lorick (2023 6’5 F)


Dougherty – Zion Gardner (2023 6’8 F)


Langston Hughes – Kobe Davis (2022 6’1 G) Elijah Walden (2022 6’5 F) Josh Horton (2023 6’5 F)


Meadowcreek – Dennis Sturdivant (2022 6’1 G), Marquez Harris (2022 6’6 F), Eduardo Hendricks (2023 6’6 F), Dayton Richardson (2023 6’6 F), Keishawn Hampton (2023 5’9 G)

Kristopher Cassell (2023 6’5 F)


Mount Bethel – James White (2023 6’2 G)


Providence Christian – Tony Carpio (2022 6’8 F), Chance Thacker (2022 6’4 G)

Sam Witt (2022 6’2 G), Thomas Malcolm (2023 6’2 G)


Salem – Jeremiah Flournoy (2022 6’5 F)


Shiloh – Trevon Payton (2022 6’4 G), Seryl Slater (2022 6’0 G), Nazir Griffin (2023 6’0 G)


Trinity Christian – Justine De La Cruz (2023 6’4 G), Lewis Robertson (2022 6’2 G), Anthony Robinson (2022 6’8 F)


Tucker – Dominic Cooks (2022 6’8 C), Raylan Barrion (2022 6’0 G)


Windsor Forest - D’Ante Bass (2022 6’7 F), Qurahnn Anderson (2023 6’2 G)


Top Players in Purple Division


Andrew Jackson (FL) - Stephon Payne (2022, 6'8 C), James Morrow (2022 6’7 C), Joseph Bargeron (2024 5’8 G), Jaden Brill (2022 6’2 G)


Archer – Damoni Harrison (2022 6’4 G), Christian Drummer (2022 6’4 F)

Major Freeman (2022 6’3 G), Ryen Jones (2022 6’5 F), Mark Peah (2022 5’10 G)


Berkmar – Malique Ewin (2022 6’9 F), Jermahri Hill (2022 6’3 G), Jameel Rideout (2022 6’2 G), Destin Logan (2022 6’4 F), Ahmed Soumahoro (2022 6’2 G)


Bishop Snyder (FL) – Jalen Gilmore (2022 6'3 G), Manok Lual (2022 6'7 F), Moise Balungu (2022 6’5 F), Nick Lowery (2022 6'2 G)


Centerville (OH) – Tom House (2022 6’6 G), Mike Sharavmjants (2022 6’8 F), Rich Rolf (2022 6’7 F)


Chambers – Vance (NC) – Daniel Hankins-Sanford (2022 6'8 F), Corey Gaines (2022 5’9 G), Chastin Gatewood (2023 5’10 G), Maurio Hanson (2024 6’6 F), Kendall Smith (2022 6’0 G)


Dacula – Lamariyon Jordan (2023 6’5 F), Gabe Omoregie (2023 6’4 F), Josh Mathurin (2023 5’9 G), Jackson Sousa (2023 5’9 G)


Dorman (SC) – Noah Clowney (2022 6'9 C), Jordyn Surratt (2022 6'6 F), Jordan Miller (2023 6’0 G)


Eagles Landing (GA) – AJ Barnes (2022 6’5 F), Ajai Flagg (2022 6’3 G), Jordan Fordyce (2022 6’4 G), Rashad Headges (2023 6’1 G), Da’Avion Thomas (2023 5’9 G), David Thomas (2023 6’2 G)


Fayette County – Kaleb Banks (2022 6’8 F)


FSU High (FL) – Jaylen Martin (2022 6'5 F), Tre Donaldson (2022 6'0 G), Anthony Robinson II (2023 6'1 G)


Gray Collegiate (SC) – Russell Brunson Jr (2022 6'2 G), Calvin Hall (2022 6'2 SG), Tory Kelly (2022 6'0 PG), Kristopher Wallace (2022 5'9 G), Kendall Parker (2022 6'4 G), Brandon Gardner (2023 6'7 F)


Grayson – Robert Cowherd (2022 6’4 G), Chauncey Wiggins (2022 6’8 F), Tyrese Elliott (2022 6’2 G), Caleb Blackwell (2022 6’0 G), Chad Moodie (2023 6’7 F)


Hillgrove – Robert Dix (2022 6’5 F)


Lake Highland Prep (FL) – Brice Sensabaugh (2022 6'5 G), Jared Berry (2022 5'9 G)


Lincoln (FL) – Jayden Bates (2023 6’1 G), Bryce Cummings (2022 6’3 G), Ayden Fryar (2023 6’4 G), Jaylen Auston (2022 6’3 G)


McEachern – Braden Sparks (2022 6’0 G), Jalen Hilliard (2023 6’3 G), Zavier Askew (2023 5’10 G), Kael Cotton (2023 5’10 G), Aaron Wesley (2023 6’1 G)


Milton – Bruce Thornton (2022 6’2 G), Kendall Campbell (2022 6’7 F), Cameron Walker (2022 6’4 F), Kanaan Carlyle (2023 6’2 G), LT Overton (2023 6’5 F), Seth Fitzgerald (2023 6’3 F)


Myers Park (NC) – Elijah Strong (2023 6'7 F), Dallas Gardner (2023 6'2 G)


Norcross – Jerry Deng (2022 6’7 F), London Johnson (2023 6’3 G), Mier Panoam (2023 6’1 G), Samarion Bond (2023 6’3 F), Jahki Howard (2024 6’6 G), Peyton Marshall (2024 6’10 C)


North Mecklenburg (NC) – Jeremy Gregory (2022 6'7 F), Jordan Crawford (2022 6'2 PG)

Davion Cunningham (2022 6'1 G)


Pace Academy – Kyle Greene (2024 6’2 G), Bryson Tiller (2025 6’7 F), Josh Reed (2022 6’6 F), Frank Caldwell (2023 6’4 F), Kendall Evans (2023 6’3 F)


Pebblebrook – Kami Young (2022 5’11 G), Andre Young (2022 5’11 G), Nyle Hillmon (2022 5’10 G), Xavier Bell (2023 6’3 F), TJ Holmes (2023 6’0 G), Jaium Simon (2023 6’7 F)


Pembroke Pines Charter (FL) – Kolby King (2022 6'1 G), Geoffrey Sprouse (2022 6'1 G), Elijah Wyche (2022 6’5 F), Caelum Ethridge (2022 6’3 G)


Rivera Prep (FL) – Esteban Lluberes (2022 5’9 G), Edward Nnamoko (2022 6’9 C), Osmar Garcia (2022 6'6 F)


Rockledge (FL) – Jamar Franklin (2022 6'2 G), Jordan White (2022 6’4 G)


Sandy Creek – Corey Gibbs (2022 6’2 G), Victor Newsom (2023 6’0 G), Nick Gude (2023 6’3 G), Micah Smith (2024 6'7 F)


Tri Cities – Simeon Cottle (2022 5’11 G), Lidon Pate (2022 5’10 G), Kory Mincy (2023 5’11 G), Eltramon Smith (2023 6’4 G)


Weddington (NC) – Chase Lowe (2022 6'5 G), AJ Cook (2022 5’11 G), Kyle Frazier (2022 6'2 G)


Westlake – Gaddis Heath (2022 6’4 G), Jalal McKie (2022 6’5 F)


Wheeler – Kyle Burns (2022 6’2 G), Juvon Gamory (2022 5’8 G), Isaiah Collier (2023 6’3 G), Amir Green-Jones (2023 6’2 G), Arrinten Page (2023 6’8 F), Jalani Reynolds (2023 6’5 G), Klairus Amir (2024 6’5 F)


If you are interested in more information regarding the players listed, subscribe to our scouting service. Please select the link below:


https://www.btlscouting.org/ncaa-package


Until next time...